کیک گرده

شاید ترکیب های گوناگونی, با مواد و درصد های مختلف, برای تهیه کیک گرده جهت تغذیه زنبورعسل در کتب و حتی سایت ما دیده باشید. در طول زمان و با تحقیقات گوناگونی که روی نتایج این ترکیب ها انجام شده, ما به مشکلات ایجاد شده توسط هر یک از این ترکیبات پی برده ایم.

بسیاری از دوستان زنبوردار اسرار بر مصرف موادی غیر از ترکیب زیر در داخل کیک می نمایند که باید به این عزیزان تذکر داده شود که نتایج آزمایشات گروه های مختلف تحقیقاتی نشان دهنده ضررهای موادی مثل سویا, شیرخشک, تخم مرغ, مخمر و… در طول زمان برای زنبورعسل می باشد.

همچنین گروهی با بیان اینکه این ترکیبات گران قیمت بوده و نتیجه ای در بر ندارد, از استفاده آن غافل هستند که بدون شک با یک سال آزمودن آن, از طرفداران آن خواهند بود.

امروز قصد داریم برای شما یک فرمول علمی و بدون نقص بیان کنیم که نتایج مفید و موثر آن اثبات شده است و هرگونه تغییر در مقدار و نوع ترکیبات آن, باعث کاهش کیفیت این کیک خواهد شد.

کیک گرده در سال, دو بار ( در نیمه شمالی و شمال غرب کشور ) مورد استفاده قرار می گیرد:

 1. حدود نیمه بهمن ماه و با شروع تخم ریزی ملکه, حداقل ۱ کیلوگرم کیک گرده برای هر کلنی.
 2. حدود نیمه مرداد ماه و با پایان برداشت عسل, حداقل ۱ کیلوگرم کیک گرده برای هر کلنی.

در بهمن ماه و برای آغاز تخمریزی, ترکیب زیر توصیه می شود:

 1. عسل تعذیه (شکری) ۱۰ کیلوگرم
 2. آنتی بیوتیک, ۱۰ گرم
 3. مولتی ویتامین, ۱۰۰ گرم (بی آگرا – پلی ویت – پروموتورو ال و …)
 4. سرکه سیب طبیعی, ۱ لیتر
 5. گرده گل خشک شده و فاقد عوامل بیماری زا, ۵ تا ۱۰ کیلوگرم (برای خرید کلیک کنید)
 6. پودر شکر, ۸۰ کیلوگرم

در مرداد ماه و بعد از پایان برداشت, ترکیب زیر توصیه می شود:

برای مرداد ماه نیز همان فرمول بالا صدق می کند, اما برای دستیابی به نتیجه بهتر می توان مقدار گرده گل را دو برابر یعنی ۲۰ کیلوگرم داخل ۱۰۰ گیلوگرم کیک گرده در نظر گرفت.

روش تهیه کیک گرده:

ابتدا عسل را داخل ظرف پلاستیکی ریخته, عسل, آنتی بیوتیک و مولتی ویتامین را داخل آن کاملا حل می کنیم. سپس سرکه  را به آن اضافه کرده و بعد از هم زدن کامل, گرده گل را نیز اضافه کرده و خوب به هم می زنیم. این ترکیب تا ۲۴ ساعت به همین حالت خواهد ماند. البته بهتر است در طول این ۲۴ ساعت, حداقل ۳ بار کاملا به هم زده شود تا یکدست شود. میتوان برای هم زدن از دستگاه همزن خمیر صنعتی استفاده نمود.

بعد از ۲۴ ساعت, آن را داخل دستگاه خمیرزن یا ظرف پلاستیکی بزرگ ریخته و با اضافه کردن پودر شکر, اقدام به هم زدن کیک می نماییم. این مخلوط باید آنقدر به هم زده شود تا یکدست شود.

توجه نمایید که کیک زمانی آماده می شود که اگر مقداری از آن برداشته و داخل دست چند بار فشار دهیم, به هیچ وجه به دست نمی چسبد. در صورد چسبناک بودن باید مقدار بیشتری پودر شکر به آن اضافه نماییم. در این حالت به دلیل ریزش نکردن کیک از روی قاب ها, دیگر نیازی به کاغذ یا ظرف برای گذاشتن کیک در کندو نخواهد شد. همچنین به دلیل باقی نماندن رطوبت داخل کیک, دیگر شاهد فساد آن نخواهیم بود.

روش تغذیه:

برای اینکار ابتدا باید نیازسنجی کرده تا مقدار مصرف کلنی مشخص شود. به همین خاطر در مرحله اول باید برای هر کندو حدود ۱۰۰ گرم کیک گذاشته شود. بعد از ۳ روز باید بررسی شود که اگر زنبورها همه کیک را خورده اند, حالا می توانیم برای آنها ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ گرم کیک قرار دهیم و اگر نخورده اند حتما کلنی مورد بررسی قرار گیرد. البته شما می توانید کم کم و هر بار بعد از اتمام, دوباره اقدام به تغذیه نیز نمایید.

تهیه خمیر شیرین:
از خمیر شیرین صرفا به عنوان تغذیه زنبور استفاده می شود و به هیچ وجه جایگزین کیک گرده نمی شود. ولی از آنجایی که در فصل سرما و یا در مواقعی که امکان باز شدن در کندو نیست و زنبور نیاز به تغذیه دارد می توان از خمیر شیرین استفاده نمود.

 1. مایع فروکتوز ۱۰ کیلوگرم
 2. مولتی ویتامین, ۱۰۰ گرم (بی آگرا – پلی ویت – پروموتورو ال و …)
 3. پودر شکر, ۸۰ کیلوگرم

چند نکته:

 1. هیچ جایگزینی برای گرده گل وجود ندارد و تلاش برای جایگزینی آن بیهوده خواهد بود. حداقل گواه قضیه این است که زنبورعسل, گرده می خورد, نه سویا, نه زرده تخم مرغ, نه مخمر, و نه هر چیز دیگر. البته حساسیت مسئله به خود شما مربوط می شود, چرا که از نظر بنده شکر هم برای زنبور عسل مضر می باشد. البته در امتداد نسل ها و گذر زمان و نه یکباره.
 2. پودر شکر را می توانید از فروشگاه هایوایران تهیه نمایید.
 3. در بهمن ماه که هوا سرد می باشد, کیک باید نزدیک خوشه و بالای سر قاب ها گذاشته شود.
 4. در صورتی که کیک شما شل تر شد و مایل به سفت کردن آن نبودید باید آن را در داخل کندو روی کاغذ روغنی و یا درون کیسه زیپ لاک بگذارید تا ریزش نکند. به هیچ وجه از کیسه های فریزر استفاده نکنید, زیرا ممکن است بعد از خالی شدن, زنبور اقدام به خارج کردن آن کرده و دریچه را مسدود نماید.
 5. تا حد ممکن توصیه می شود از آنتی بیوتیک و مولتی ویتامین ها در داخل کیک استفاده نشود. زیرا در صورت گرم بودن هوا احتمال فاسد شدن مولتی ویتامین می رود و نیز آنتی بیوتیک باعث نابودی فلور میکروب های مفید در داخل بدن زنبورعسل شده و مقاومت زنبورعسل را در مقابل عوامل بیماری زا کاهش می دهد.